Geliştirici

Alper ÇUBUKÇU

Software Developer - Alper ÇUBUKÇU
loader

Hukuk Dünyasında Yeni Bir Ses
Aktüel Hukuk Dergisi "Ahkâm" yayında

Yeni dünya düzeni pandemi etkisiyle hızla değişirken, bu değişime aynı hızda cevap vermesi gereken alanların başında hukuk geliyor. Toplumsal yaşam yeni normlarını oluştururken Türk hukuku da tüm dünyada süren bu yeni standartlara adaptasyon sürecinde. Yaşanan bu süreci başta hukuk ve hukuk akademisyenleri olmak üzere toplumun bütününe yansıtabilme ihtiyacından doğan yeni bir dergi yayın hayatına başladı: Aktüel Hukuk Dergisi Ahkâm, hukuk dünyasındaki evrensel tartışmaları yerli bir bakışla okura sunabilmek hedefiyle Türk yayıncılık literatüründeki yerini aldı.
İlk sayısında 'Dijitalleşen Dünyanın Yeni Hukuk Düzeni'ni konu alan dergide, hukuk camiasından tüm paydaşlarına söz hakkı veriliyor. Deneyimli hukukçulardan akademisyenlere, hukuk fakülteleri öğrencilerinden sosyolog, araştırmacı ve yazarlara kadar geniş bir kadroya sahip olan Ahkâm Dergi, ele aldığı konuları farklı perspektiflerden güncel bir dille yorumluyor.
Aktüel Hukuk Dergisi Ahkâm, uzman isimlerin kaleme aldığı makaleler, örnek vaka incelemeleri, karar tahlilleri, hukuki yorum ve analizlerden oluşan güçlü mesleki içeriğinin yanında röportajlara, kültür sanat haberlerine ve bağımsız yazılarla örülü aktüel bir akışa sahip.
Hukuka kapsayıcı bakış açısı
Aktüel Hukuk Dergisi Ahkâm'ın Genel Yayın Yönetmeni ve Altıntaş Hukuk Danışmanlık Kurucu Avukatı Kerim Altıntaş, derginin ilk sayısıyla ilgili yaptığı açıklamada ise şunları dedi;
"Ahkâm dergimizin ilk sayısının gündemini pek çok hukuki kavram ve işlemin, yeniden tanım, yorum ve adil bir hüküm beklediği dijital dünyanın yeni hukuku olarak belirledik. Dijital hukuk üst başlığında, sosyal medya paylaşımlarından e-ticaret süreçlerine, kişisel verilerin korunmasından online sözleşmelere, vergi ve borçlar hukukuna kadar uzanan çok geniş bir perspektifle açtık. Kıymetli akademisyenlerimizden yargı mensuplarına, avukatlardan hukuk fakülteleri öğrencilerine dek hukuk dünyamızdan geniş bir kesimin görüşlerine yer verdiğimiz dergimizin güncel hukuk literatürümüzde önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum."
Altıntaş Hukuk & Danışmanlık yönetiminde yayın hayatına merhaba diyen Aktüel Hukuk Dergisi Ahkâm, basılı edisyonunun yanında http://www.altintas.av.tr/edergi/Ahkam-Dergisi.pdf linkinde yayınlanan dijital formatıyla da okurların erişimine açıldı.